ارتباط با ایمیل

info@Yektaafrooz.com

کدام نوع روشنایی با صرفه تر است؟

سالانه محصولات متنوع روشنایی اعم از انواع لامپ های رشته ای، فلورسنت، FPL، LED و غیره در ایران و جهان تولید و روانه بازار میشوند. عمدتا خریداران لامپ های رشته ای و فلورسنت از عمر کم این محصولات ناراضی هستند و مجبور میشوند خیلی زود آن ها را جایگزین کنند. اما این فقط یک روی سکه است! مصرف زیاد و بهره ی کم این لامپها (رشته ای و انواع فلورسنت) نقص بزرگتری برای این مدل از محصولات روشنایی محسوب میشود. در واقع این لامپها مقدار زیادی از انرژی دریافتی از برق شهر را به صورت گرما یا اشعه های مضر، تلف میکنند. بدین ترتیب در کنار عمر کم این محصولات، باید پر مصرف و مضر بودن را نیز به لیست نواقص این محصولات اضافه کرد. محصولات روشنایی LED تا بیش از 25000 ساعت عمر مفید دارند و فاقد گرما و هرگونه اشعه ی مضر هستند. همچنین مصرف فوق العاده کم این محصولات موجب شده است تا استفاده از این محصولات در برخی کشورها اجباری شود. اما آیا تمام محصولات روشنایی LED از یک کیفیت یکسان برخوردار هستند؟ چگونه میتوان پی برد که کدام محصول روشنایی LED با کیفیت تر است؟ در پست های بعدی این موضوع را بررسی خواهیم کرد.

بهره نوری

در مورد معایب استفاده از لامپ های رشته ای و فلورسنت توضیحاتی ارائه شد و به لزوم استفاده از محصولات روشنایی LED اشاره شد. اما برای تشخیص بهترین محصول روشنایی اعم از رشته ای و فلورسنت و LED ، پارامتری تعریف میشود به نام بهره ی نوری.
بهره نوری عبارت است از میزان تبدیل انرژی برق به روشنایی. میزان روشنایی با لومن و میزان انرژی برق با وات اندازه گیری میشود. بنابراین بهره ی نوری با یک عدد مشخص میشود که واحد اندازه گیری آن لومن بر وات میباشد. هر چه این عدد بزرگتر باشد، بهره نوری بیشتر خواهد بود.
به عبارت دیگر، همانطور که میدانیم، برای هر وات مصرف برق، یک میزان مشخص هزینه به اداره ی برق پرداخت میشود. بهترین حالت این است که از تمام این توان مصرفی، روشنایی دریافت کنیم و تلفات نداشته باشیم. بهره نوری در لامپ رشته ای حدود 20 لومن بر وات، در لامپ فلورسنت حدود 50 لومن بر وات و برای لامپ LED معمولی حدود 70 لومن بر وات و برای لامپ LED با کیفیت بیش از 70 لومن بر وات میباشد.
لازم به ذکر است که پنل های روشنایی یکتا افروز دارای بهره نوری در حدود 100 لومن بر وات می¬باشند که نشان دهنده ی کیفیت برتر این محصولات میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *